carer banner

Açıklama

Balık Şoklama ve Muhafaza Tesisi

Balık tesislerinde sadece bir bölüm bulunmaz. Balık şoklama ve muhafaza tesisi, balık işleme fabrikalarında bulunan bir bölümdür. Balıklar içeri alındıktan ve temizlendikten sonra birkaç işlemden geçirirler. Bu işlemlerden biri de balıkların şoklanması ve muhafaza edilmesidir. Bu bölüm balıkların özelliklerini kaybetmemesi hususundaki en önemli noktadır.

Balık Şoklama
Balık şoklama ile sadece balıklar aşırı soğuk altında kalmaz. Deniz ürünleri de bu sınıfa girmiştir. Su ürünleri bozulmaya en meyilli besin ürünleridir. Şoklama ile ürün lezzeti ve mineralleri korunur. Muhafaza yöntemlerinden en çok tercih edilendir. Balık şoklama ve muhafaza tesisi sayesinde ürün üzerinde hiçbir fiziksel uygulama yapılmaz. Ürün temizlendikten sonraki haliyle muhafaza edilir. Şoklama yöntemini diğer muhafaza etme yöntemlerinden ayırt eden en temel fark budur.

Deniz Ürünlerinin Muhafaza Edilmesi
Balık veya diğer deniz ürünleri muhafaza edilmediği taktirde çok çabuk bozulabilirler. Bu yüzden birden fazla muhafaza yöntemi faaliyete geçmiştir. Bu muhafaza yöntemlerinden ‘’şoklama’’ yönteminden daha önce bahsetmiştik. Bir diğer muhafaza etme yöntemi de konservelemedir.

Konserveleme
Balık da diğer birçok besin ürünü gibi konserve içine girebilir. Hatta bu yöntem diğer yöntemlere göre daha basittir. Balık şoklama ve muhafaza tesisi bu yöntem için uygun koşulları sağlamaktadır. Konserve için girmiş balık bir daha açılmamak üzere market veya diğer alışveriş yerlerine gönderilir. Tazeliğini koruma süresi bu yöntemi diğerlerinden bir adım daha öne çıkarır.

Kurutma
Balıklar içleri temizlenip iç organları dikkatlice temizlendikten sonra kurutma aşamasına gider. Balıklar kuyruklarından bağlanıp tek bir çizgi halinde havaya asılır. Burada balık yıkanır. Balıklar yıkanırken deniz suyu kullanılır. Bu işlem 2 veya 8 haftada tamamlanır.

Muhafaza Tesislerinde Isı Derecesi
Deniz ürünlerine uygulanan her bir aşama belli bir ısı derecesinden geçer. Bu ısı derecesini ayarlayacak şey ise uygulamayı gerçekleştirecek odadır. Odanın ısı durumu balığın besin değerini koruyacak veya balığa zarar verecek. Bunu ayarlayacak olan ise bizleriz. Adalı Soğutma olarak balık şoklama ve muhafaza tesisi içindeki odaların ısı dengesini ayarlıyoruz. Uygun ekipmanlar ile ısı kaybını en aza indiriyoruz. Aynı zamanda belirli olan ısının döngüsünü de mükemmel bir şekilde ilgili müşterilerimize sunuyoruz.

 

Hakkımızda

Adres

Armutalan, 257. Sk. 1/A, 48700 Marmaris/Muğla

Telefon: 0537 286 93 26 0536 350 76 40
Email: info@adalisogutma.com

Blog


Çalışma Saatlerimiz

Destek ekibimiz size günde 7 gün 24 saat yardımcı olabilir.

  1. Pazartesi-Cuma: 09:00 - 17-00
  2. Cumartesi: 09:00 - 17-00
  3. Pazar: Kapalı
  4. İletişim: Açık 24/7