carer banner

Açıklama

Şok Odası Grupları

Şok odası veya Şok Odası Grupları, soğutma sistemlerinde bulunan bir başka versiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gıdaların korunması için şoklama, çok önemli bir yere sahiptir. Şoklama işlemi oldukça hızlı yapılmaktadır. Şoklama derecesi gıdaya göre değişebilmekle beraber ortalama derecesi –35 veya –40’dır.

Şok Odası Nedir?

Şok odası, ürünlerin dondurulduğu yere verilen isimdir. Ürünün en dış kabuğundan en içine kadar donma işlemine de ‘’şoklama’’ adı verilmektedir. Şok odası, aslında bir depo görevi görmektedir. Ürünler kısa zamanda odaya yerleştirilir. Bu ürünler; deniz ürünleri, önce hazırlanmış veya işlenmiş yemekler, sebzeler veya meyveler olarak karşımıza çıkar.

Şoklama Odaları Nasıl İmalat Edilir
Şok Odası Grupları veya şok odaları, bir depo mantığı ile tasarlanır. Ürünü hızlıca soğutmak şoklama odalarının temel mottosudur. Bu yüzden endüstriyel soğutma makineleri veya cihazları kullanırlar. Bu cihazlar çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklara dayanıklı bir şekilde imalat edilmiştir. Yani şok odasında hiçbir zarar görmezler. Aynı şekilde sadece sistemler değil, fanlar veya diğer soğutucu ürünler de çok düşük dereceli ısılara karşı dayanıklıdır.

Şok odalarında olması gereken en büyük özellik türbülanstır. Oda içinde hava akışı sağlanamazsa şoklamanın hiçbir mantığı kalmaz. Türbülans, yeterli ölçüde ürünlere ulaşmazsa ürünler donmaz ve istenilen forma kavuşamaz. Bu yüzden hava akışını Şoklama Odası Grupları mükemmel bir şekilde sağlanmalıdır.

Şoklama Odası Grupları tasarımı yapılırken kesinlikle kapasite göz ardı edilmemelidir. Kapasite veya ürünleri doğru yerleşimi için mükemmel bir dizayn şarttır. Aksi taktirde ürünlerin hepsinin aynı anda donması ve soğuması imkansız bir hal alır. Şoklama odasının kapasitesine göre de elbette kullanılan ürünlerin özellikleri artar. Büyük bir şoklama odasında mutlaka endüstriyel tip soğutma grubu tercih edilmelidir.

Şok Odası İçi Görüntü 
Şoklama odasının en üst tarafında fanlar bulunur. Tavanda veya yan duvarda bulunabilir. Fakat en üst tarafta olması zaruridir. Fanların altında duvar panelleri bulunur. Bu panel şoklamayı ürünlere daha iyi geçirir. Fan ile kapı arası olabildiğince uzak tutulmalıdır. Çünkü kapının açılıp kapanması donma derecesini etkileyebilir. Odanın büyük bir kısmı donacak ürünler ile kaplanmalıdır. Ürünler tekerlekli arabalar ile taşınabilir. Yere değmemesi ürünler için önemlidir. Şok Odası Grupları içindeki görüntü bu şekilde cereyan edebilir.

Hakkımızda

Adres

Armutalan, 257. Sk. 1/A, 48700 Marmaris/Muğla

Telefon: 0537 286 93 26 0536 350 76 40
Email: info@adalisogutma.com

Blog


Çalışma Saatlerimiz

Destek ekibimiz size günde 7 gün 24 saat yardımcı olabilir.

  1. Pazartesi-Cuma: 09:00 - 17-00
  2. Cumartesi: 09:00 - 17-00
  3. Pazar: Kapalı
  4. İletişim: Açık 24/7