carer banner

Açıklama

Narenciye Soğuk Hava Deposu

Türkiye meyve veya sebze çeşitliliği yönünden en zengin Avrupa ülkesi. Tarladan hasat edilen bu ürünlerin taze kalması için elbette bir işlem görmesi gerekiyor. Taze bir biçimde tüketiciye ürünlerin ulaşabilmesi için Narenciye Soğuk Hava Deposu veya herhangi bir soğuk depo zaruridir. Fakat meyvelerin soğuk hava depolarında muhafaza edilebilmesi daha zor ve daha önemlidir. Çünkü her meyvenin ideal soğukluğu değişmekle beraber hepsini aynı depoda muhafaza etmek imkansızdır. Bu yüzden soğuk hava depoları barındırdıkları ürünlere göre isimlendirilmektedir. Narenciye soğuk depo bunun çok güzel bir örneğidir.

Narenciyelerin Muhafaza Süresi
Her bir narenciyenin ayrı bir ideal derecesi ve muhafaza süresi vardır. Bu ideal süre ve derece korunarak meyvelerin küflenmesi engellenir. Ambalajlı veya ambalajsız şekilde korunan ürünlerde de aynı durum geçerlidir. Narenciye Soğuk Hava Deposu içinde turunçgillerin nispi rutubet seviyesi %90 olmalıdır. Bu rutubet seviyesi korunan turunçgillerin ideal korunma süreleri de dereceleri aşağıda belirttiğimiz gibidir:

  • Portakal: 3 veya 4 derece arasında soğuk hava depolarında muhafaza edilir. Bu derece aralığında portakallar, 2- 3 ay arası tazeliğini korur.
  • Limonlar: lime, yeşil limon veya tatlı limonun ideal derecesi, 10- 12 derecesi arasıdır. Turunçgiller arasında en fazla muhafaza edilebilen ürün limondur. Tam 8 ay boyunca söylediğimiz dereceler arasında korunabilir.
  • Mandalinalar: Mandalinalar, tazeliğini en az koruyan ürünlerdir. İdeal sıcaklığı bulunursa 2 veya 3 ay arası korunabilir. İdeal ısı derecesi ise 3- 4'dür.
  • Greyfurt: 7- 9 derecesi sıcaklık yakalanabilirse 7 ay boyunca Narenciye Soğuk Hava Deposu içinde muhafaza edilebilir.

Narenciye Soğuk Hava Depolarında Dikkat İstenen Hususlar
Öncelikle her meyvenin ideal sıcaklığı bilinmelidir. Ona göre soğuk hava deposunun ısı derecesi ayarlanmalıdır. Depo içi maksimum kapasite belirlenmeli ve gerekli tüm aparatlar kurulmalıdır. Depo içinde mutlaka bir nemlendirme sistemi bulunmalıdır. Bununla beraber soğutma cihazlarının kurulumu da mükemmel bir şekilde tamamlanmalıdır. Depo içinde en dikkat edilmesi gereken şey hava sirkülasyonudur. Soğukluğun, depo içerisindeki her yere ulaşılması sağlanmalıdır. Adalı Soğutma, Narenciye Soğuk Hava Deposu projenizi en iyi şekilde çizecek ve sizlere sunacaktır.

Hakkımızda

Adres

Armutalan, 257. Sk. 1/A, 48700 Marmaris/Muğla

Telefon: 0537 286 93 26 0536 350 76 40
Email: info@adalisogutma.com

Blog


Çalışma Saatlerimiz

Destek ekibimiz size günde 7 gün 24 saat yardımcı olabilir.

  1. Pazartesi-Cuma: 09:00 - 17-00
  2. Cumartesi: 09:00 - 17-00
  3. Pazar: Kapalı
  4. İletişim: Açık 24/7