carer banner

Açıklama

Tavuk Kesimhane ve İşleme Tesisi

Tavuk kesimhane ve işleme tesisi, etlik piliç haline gelen tavukların uygun şartlar altında getirilmesinden ve müşteri yerine götürülmesine kadar sorumlu olan yerdir. Karkas ağırlığına ulaşan piliçler tesis içine getirilir. Gelen kanatlı hayvanların sağlık durumu önceden kontrol edilmiştir. Ardından kesimhane odasına alınırlar. Burada gerekli hijyen koşulları sağlanıp kesim işlemi gerçekleştirilir. Tavuk iç organları beyaz etten ayrılır. İç organlar tavuk sakatat bölümüne götürülür. Kanatlı hayvanlardan çıkan et ise parçalanmak ve temizlenmek üzere başka bir odaya alınır. 

Tavuk Kesimhane ve İşleme Tesisinde Soğutmanın Önemi
Kanatlı hayvanlar en zengin protein kaynaklarından biridir. Tavuk kesimhane ve işleme tesisi, bu zengin kaynaklı besin ürünlerinin mineral ve vitaminlerinin kaybolması için belli bir ısı aralığında faaliyetlerine devam eder. Piliçler iç organları çıkarıldıktan sonra et derecesinin 4 derecede stabil kalması lazımdır. Bu işlem en fazla kesimden 4 saat sonra yapılmalıdır. Kısa zamana gerekli soğutma sistemleri dahilinde ısının düşmesi gerekmektedir. Bu işlem, tavuk veya kanatlı hayvanlar üzerinde görülemeyen mikroorganizmaların gelişimini durdurur.

Karkasların Soğutma Çeşitleri
Tavukların iç organları çıkarıldıktan sonra belli bir ısı düşüşü sağlanmaktadır. Bunu yukarıda da bahsettik. Bu düşüşü sağlamanın tavuk kesimhane ve işleme tesisi içinde birkaç farklı yolu vardır. Bu yollardan biri ise su ile soğutulmalıdır. Su ile soğutulma kesimhanelerde çok tercih edilmez. Bunun nedeni çok fazla su harcanmasıdır. Ayrıca su ile soğutma, piliçlerin protein veya pH değerlerinde büyük oynamalar meydana getirir. Modern tesislerde bu soğutma tesisler yerini hava soğutmaya bırakmıştır.

Hava ile Piliçlerin Soğutulması
Hava ile kanatlı hayvanların soğutulması günümüz tesislerinde çokça tercih edilmektedir. Bunun nedeni besin değerlerini daimi olarak en yüksek seviyede tutup ürünlerin tazeliğini korumasıdır. Bir diğer tercih edilme sebebi de gerekli iş gücünü azaltmasıdır. Su ile soğutmadan çokça ekonomik ve pratiktir. Hava ile soğutulan piliçlerde aktif hastalık görünme olasılığı bir hayli azdır. Adalı soğutma olarak tavuk kesimhane ve işleme tesisleri içinde hava ile soğutmayı bir adım daha öne çıkarmaktayız. Adalı soğutma farkı ile piliçler her zamankinden taze kalacaktır.

Hakkımızda

Adres

Armutalan, 257. Sk. 1/A, 48700 Marmaris/Muğla

Telefon: 0537 286 93 26 0536 350 76 40
Email: info@adalisogutma.com

Blog


Çalışma Saatlerimiz

Destek ekibimiz size günde 7 gün 24 saat yardımcı olabilir.

  1. Pazartesi-Cuma: 09:00 - 17-00
  2. Cumartesi: 09:00 - 17-00
  3. Pazar: Kapalı
  4. İletişim: Açık 24/7