carer banner

Açıklama

Endüstriyel Soğuk Hava Odaları

Endüstriyel soğuk hava odaları, yapay bir şekilde ısının kontrol edildiği sistemin adıdır. Bu soğuk hava odaları genel anlamda ürünlerin dış sıcaklıktan korunması için tasarlanmıştır. Soğuk hava depoları ürünlerin yapısını ve biyolojik süreçlerini yavaşlatır. Bu sayede ürünlerdeki bozulma önlenmiş olur. Bu soğuk hava odalarında genellikle meyveler, sebzeler, etler, balıklar ve birtakım deniz ürünleri dondurularak saklanır.

Soğuk Hava Odalarının İmalatı
Soğuk hava odaları tasarlanırken ve imalat edilirken göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli etken ile mükemmele ulaşır. Bir soğuk hava deposu öncelikli olarak kesinlikle hava geçirmez olmalıdır. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise soğu hava depolarına yerleştirilen hava tutucu ekipmanlardır. Bu aşamadan sonra yoğunlaşılacak konu, hava deposunun kesinlikle tüm bölgelerine bir hava çevrim döngüsü oluşturulmasıdır. Hava çevirim döngüsü, depo içerisindeki soğuk havanın her köşeye yayılmasını sağlayacaktır. Bu iki etmene sahip olan endüstriyel soğuk hava odaları tıbbi elemanlardan yenilebilir ürünlere kadar tüm numuneleri korumaktadır.

Endüstriyel Soğuk Hava Odalarının Özellikleri
 Yukarıda da bahsettiğimiz üzere soğuk hava odaları, içerideki havayı dışarıya kaçırmamak için dizayn edilmiş endüstriyel ürünlerdir. Soğuk hava odaları veya depoları sıcaklık değerine göre birkaç sınıfa ayrılır. Bu ısı dereceleri absorbe edilecek ürüne göre ayarlanır. Bazı ürünler bu sıcaklık değerleri içinden 1 derece farkla bile bozulabilmektedir. Bu yüzden birden fazla sıcaklık değeri endüstriyel soğuk hava odaları içine yerleştirilmiştir. Bu sınıflar ise şu şekildedir:

  • 8 ile15 derece arasındaki sıcaklık: Serin depolama
  • 2 ile 8 derece arasındaki sıcaklık: Soğuk depolama
  • -4 ile 2 derece arasındaki sıcaklık: Buzdolabı için depolama
  • 0 ile –25 derece arasındaki sıcaklık: Donuk depolama
  • -25 ile –40 derece arasındaki sıcaklık: Şoklama

Endüstriyel Soğuk Hava Odalarında Yapılmaması Gerekenler
Soğuk hava odalarında hava kaçağı asla maksimumda tutulmamalıdır. Soğuk hava kapılarını kullanarak minimum seyirde devam etmelidir. Soğuk hava depolarında nem oranı kesinlikle baştan savma ayarlanmamalıdır. Saklanacak ürüne göre nem oranı belirlenmeli ve ona göre bir derecelendirme yapılmalıdır. Ürünler rast gele endüstriyel soğuk hava odaları içine yerleştirilmemelidir. Adalı Soğutma olarak bizler, gerekli uyarıları işleme öncesi veya sonrası müşterilerimize yapmaktayız.

Hakkımızda

Adres

Armutalan, 257. Sk. 1/A, 48700 Marmaris/Muğla

Telefon: 0537 286 93 26 0536 350 76 40
Email: info@adalisogutma.com

Blog


Çalışma Saatlerimiz

Destek ekibimiz size günde 7 gün 24 saat yardımcı olabilir.

  1. Pazartesi-Cuma: 09:00 - 17-00
  2. Cumartesi: 09:00 - 17-00
  3. Pazar: Kapalı
  4. İletişim: Açık 24/7