carer banner

Açıklama

Sebze Hali Tesisi

Meyve ve sebze hali tesisi, ürün sahipleri ile ürün alacaklarının toplandığı bir yerdir. Üstü kapalı yer anlamı veren Fransız sözlüğü, Türkçe karşılığı olarak ‘’sebze, meyve ve benzeri ürünlerin satıldığı yer’’  olarak karşımıza çıkmaktadır. Üretici sahip olduğu ürünü gerekli hale getirerek burada satışa çıkarır. Alıcı ise aracı görevi görüp üreticiden ürünü aldıktan sonra pazar yerlerine veya market yerlerine satar. Sebze ve meyve hallerinin amacı ise oluştuğu yere göre değişkenlik göstermektedir. Fakat genel olarak ele alırsak amaçları belirteceğimiz hususta toplanmıştır.

Sebze Hali Tesisi Amacı
Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sebze hali tesisi amaçları bölgeye göre farklılık gösterir. Kırsal alanda kurulan bir hal, üreticiler arasındaki fiyat rekabetini dengeler. Yani ortalama bir fiyatın oluşturulmasında büyük bir rol oynar. Şeffaf ve adil fiyatlandırma sebze ve meyve hallerinde eyleme dönüşür.

Bu belirttiğimi husus tüketiciyi ve alıcıyı ilgilendirir. Fakat haller sadece tüketici ve üreticiyi kapsamaz. Bu tesislerin yaptırılma amaçlarından biri de kayıt dışı giriş çıkışları engellemektir. Devlet gözetimi altında her meyve veya sebzenin denetimi gerçekleştirilerek piyasaya sürülür. Yerli ve milli üretimde de aynı zamanda bu şekilde denetimler olmaktadır.

Hallerde Kontrol
Meyve ve sebze hali tesisi kontrolü ilgili Belediyeye aittir. Denetimler belediye zabıtları tarafından gerçekleştirilmektedir. Piyasa fiyatlarının dengelemesi, serbest rekabet piyasasının oluşumu, kayıt dışılığın önlenmesi, üretimi olan ürünlerin standart veya sağlık koşullarını karşılaması Belediyenin sorumluluğundadır. Bu hallerin düzeni ve açılan tezgahların durumu da aynı şekilde Belediye tarafından takip edilmektedir.

Hallerde Muhafaza
Sebze hali tesisi içi sadece tezgahlardan meydana gelmez. Özellikle büyük hallerde geniş çaplı soğutma depolarına ihtiyaç vardır. Sebzeler bozulmaya meyilli besinlerdir. Tarladan hasat edildiği andan itibaren her geçen dakika değerini kaybeder. Üretici içi geçmiş veya küflenmiş sebzeyi elbette satın almak istemez.

Bu noktada sebze hali tesisi içindeki depolar baş rol oynar. Mevcut ürünler soğutularak soğuk hava depolarına kaldırılır. Sebzelerin tazeliğini koruması için Adalı Soğutma tarafından faaliyete geçen soğuk hava depoları zaruridir. Adalı Soğutma firmamız, sebze ve meyvelerin tarladan çıktığı tazelikte müşteriye ulaşmasında yardımcı olur.

Hakkımızda

Adres

Armutalan, 257. Sk. 1/A, 48700 Marmaris/Muğla

Telefon: 0537 286 93 26 0536 350 76 40
Email: info@adalisogutma.com

Blog


Çalışma Saatlerimiz

Destek ekibimiz size günde 7 gün 24 saat yardımcı olabilir.

  1. Pazartesi-Cuma: 09:00 - 17-00
  2. Cumartesi: 09:00 - 17-00
  3. Pazar: Kapalı
  4. İletişim: Açık 24/7